Прејди на содржината

Весте

Координати: 53°04′0″N 10°42′0″E / 53.06667° СГШ; 10.70000° ИГД / 53.06667; 10.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Весте
Црква во селото Хефер
Црква во селото Хефер
Црква во селото Хефер
Грб на Весте
Весте во рамките на Германија
Весте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 7
Градоначалник Ахим Рицер (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,27 км2
Надм. височина 59 м
Население 940 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29599
Повик. бр. 05828
Местоположба на Весте во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°04′0″N 10°42′0″E / 53.06667° СГШ; 10.70000° ИГД / 53.06667; 10.70000

Весте (германски: Weste) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Весте припаѓаат следниве места:

  • Весте
  • Хаген
  • Хефер
  • Ецендорф (до септември 1936 година познато како Ојцендорф[2])
  • Шлагте
  • Тешторф
  • Весте-Банхоф

Во општината се наоѓа и помалото местенце Вестерзундерберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; Seite 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]