Натендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натендорф
Црква во селото Натендорф
Црква во селото Натендорф
Грб на Натендорф
Натендорф is located in Германија
Натендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 8
Градоначалник Ханс Вилхелм Шредер (независен)
Основни податоци
Површина 34,44 км2
Надм. височина 56 м
Население 725 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29587
Повик. бр. 05806
Портал www.natendorf.de
Местоположба на Натендорф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°05′0″N 10°28′0″E / 53.08333° СГШ; 10.46667° ИГД / 53.08333; 10.46667Координати: 53°05′0″N 10°28′0″E / 53.08333° СГШ; 10.46667° ИГД / 53.08333; 10.46667

Натендорф (германски: Natendorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Натендорф припаѓаат следниве места:

  • Харшторф
  • Хоенбиншторф
  • Лутмисен
  • Натендорф
  • Олдендорф II
  • Шир
  • Финштет
  • Весенштет

Во општината се наоѓаат и помалите местенца Гут Голсте, Хервегхоф, Нинбител и Вајнбергхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]