Гердау

Координати: 52°58′0″N 10°25′0″E / 52.96667° СГШ; 10.41667° ИГД / 52.96667; 10.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гердау
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Гердау
Гердау во рамките на Германија
Гердау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Зудербург
Месни единици 6
Градоначалник Ото Шредер (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,97 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29581
Повик. бр. 05808
Портал www.gerdau.de
Местоположба на Гердау во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 10°25′0″E / 52.96667° СГШ; 10.41667° ИГД / 52.96667; 10.41667

Гердау (германски: Gerdau) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гердау се состои од следниве места:

  • Баргфелд
  • Бернзен
  • Болзен
  • Гердау
  • Грос Зиштет
  • Холтхузен II

Местото Гердау всушност е второ место по големина по Болзен, за разлика од другите истоимени општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]