Бад Бодентајх

Координати: 52°50′4″N 10°40′56″E / 52.83444° СГШ; 10.68222° ИГД / 52.83444; 10.68222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Бодентајх
Црквата „Св. Петар“ во Бад Бодентајх
Црквата „Св. Петар“ во Бад Бодентајх
Црквата „Св. Петар“ во Бад Бодентајх
Грб на Бад Бодентајх
Бад Бодентајх во рамките на Германија
Бад Бодентајх
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Ауе
Месни единици 9
Градоначалник Едгар Штасер (од 6 ноември 2007 г.) (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,88 км2
Надм. височина 55 м
Население 3.776 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29389
Повик. бр. 05824
Портал www.bad-bodenteich.de
Местоположба на Бад Бодентајх во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°50′4″N 10°40′56″E / 52.83444° СГШ; 10.68222° ИГД / 52.83444; 10.68222

Бад Бодентајх (германски: Bad Bodenteich) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 17 километри југоисточно од окружниот град Илцен.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Бодентајх.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на Бад Бодентајх се Врештет, Золтендик и Водач. Исто така, Бад Бодентајх се граничи и со сојузната покраина Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Бад Бодентајх се состои од самото место Бад Бодентајх и местат Абендорф, Бомке, Флинтен, Хеклинген, Кукшторф, Оферштет, Шафведел и Шошторф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]