Вридел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вридел
Црква во селото Вридел
Црква во селото Вридел
Грб на Вридел
Вридел is located in Германија
Вридел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 9
Градоначалник Петер-Уве Брајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 104,15 км2
Надм. височина 64 м
Население 2.354 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29565
Повик. бр. 05829
Портал www.wriedel.de
Местоположба на Вридел во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°02′58″N 10°19′16″E / 53.04944° СГШ; 10.32111° ИГД / 53.04944; 10.32111Координати: 53°02′58″N 10°19′16″E / 53.04944° СГШ; 10.32111° ИГД / 53.04944; 10.32111

Вридел (германски: Wriedel) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Хајде.

Низ општината тече потокот Вриделер Бах и реката Швинау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Вридел припаѓаат следниве места:

 • Арендорф
 • Арнолдсхоф
 • Брамбостел
 • Брокхефе
 • Банхоф Брокхефе
 • Брух
 • Гренцхоф
 • Хајдехоф
 • Холтхузен I
 • Ферстерај Ланглинген
 • Линцел
 • Шатензен
 • Зидлунг Вензе
 • Ветенбостел
 • Вридел
 • Вулфзоде

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]