Бевензен-Ебшторф

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бевензен-Ебшторф (германски: Bevensen-Ebstorf) — општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е градот Бад Бевензен. Била создадена на 1 ноември 2011 година со спојување на поранешните општински заедници Бевензен и Алтес Амт Ебшторф.

Грб на Бевензен-Ебшторф

Општинската заедница Бевензен-Ебшторф се состои од следниве општини:

 1. Алтенмединген
 2. Бад Бевензен
 3. Барум
 4. Емендорф
 5. Ебшторф
 6. Ханштет
 7. Химберген
 8. Јелмшторф
 9. Натендорф
 10. Ремштет
 11. Швинау
 12. Весте
 13. Вридел

Координати: 53°04′ N; 10°32′ E / 53.07° СГШ; 10.53° ИГД / 53.07; 10.53