Гартов (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гартов (германски: Lüchow) — општинска заедница во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е селото Гартов.

Грб на Гартов

Општинската заедница Гартов се состои од следниве општини:

  1. Гартов
  2. Горлебен
  3. Хебек
  4. Прецеле
  5. Шнакенбург

Координати: 53°01′59″ N; 11°28′01″ E / 53.033° СГШ; 11.467° ИГД / 53.033; 11.467