Амелингхаузен (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Амелингхаузен (германски: Amelinghausen) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Амелингхаузен.

Грб на Амелингхаузен

Општинската заедница Амелингхаузен се состои од следниве општини:

  1. Амелингхаузен
  2. Бецендорф
  3. Олдендорф
  4. Релинген
  5. Зодерсторф

Координати: 53°07′31″N 10°12′47″E / 53.12528° СГШ; 10.21306° ИГД / 53.12528; 10.21306