Линдхорст (општинска заедница)

Координати: 52°21′00″N 9°16′59″E / 52.350° СГШ; 9.283° ИГД / 52.350; 9.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Линдхорст (германски: Lindhorst) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Линдхорст.

Општинската заедница Линдхорст се состои од следниве општини:

  1. Бекедорф
  2. Хојерсен
  3. Линдхорст
  4. Лидерсфелд

52°21′00″N 9°16′59″E / 52.350° СГШ; 9.283° ИГД / 52.350; 9.283