Зитензен (општинска заедница)

Координати: 53°16′58″N 09°30′00″E / 53.28278° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.28278; 9.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зитензен (германски: Selsingen) — општинска заедница во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Зитензен.

Општинската заедница Зитензен се состои од следниве општини:

  1. Грос Мекелзен
  2. Хамерзен
  3. Калбе
  4. Клајн Мекелзен
  5. Ленгенбостел
  6. Зитензен
  7. Тисте
  8. Фирден
  9. Вонсте

53°16′58″N 09°30′00″E / 53.28278° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.28278; 9.50000