Шарнебек (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шарнебек (германски: Ostheide) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Шарнебек.

Грб на Шарнебек

Општинската заедница Шарнебек се состои од следниве општини:

  1. Артленбург
  2. Бритлинген
  3. Ехем
  4. Хитберген
  5. Хонсторф
  6. Лидерсбург
  7. Рулсторф
  8. Шарнебек

Координати: 53°18′0″N 10°31′0″E / 53.30000° СГШ; 10.51667° ИГД / 53.30000; 10.51667