Хитберген

Координати: 53°21′0″N 10°36′0″E / 53.35000° СГШ; 10.60000° ИГД / 53.35000; 10.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитберген
Селската црква во Хитберген
Селската црква во Хитберген
Селската црква во Хитберген
Грб на Хитберген
Хитберген во рамките на Германија
Хитберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Месни единици 2
Градоначалник Петра Бросзајт (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,64 км2
Надм. височина 5 м
Население 924 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21522
Повик. бр. 04139
Местоположба на Хитберген во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 10°36′0″E / 53.35000° СГШ; 10.60000° ИГД / 53.35000; 10.60000

Хитберген (германски: Hittbergen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хитберген се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хитберген е составена од следниве места:

  • Хитберген
  • Барферде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]