Лидерсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидерсбург
Селската црква на Лидерсбург
Селската црква на Лидерсбург
Селската црква на Лидерсбург
Грб на Лидерсбург
Лидерсбург во рамките на Германија
Лидерсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Месни единици 5
Градоначалник Клаус Бокелман (FWGL)
Основни податоци
Површина 18,87 км2
Надм. височина 6 м
Население 647 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21379
Повик. бр. 04139, 05850, 04136
Местоположба на Лидерсбург во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 10°34′0″E / 53.31667° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.31667; 10.56667Координати: 53°19′0″N 10°34′0″E / 53.31667° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.31667; 10.56667

Лидерсбург (германски: Lüdersburg) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лидерсбург се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лидерсбург е составена од следниве места:

  • Ареншултер
  • Бокелкатен
  • Гревенхорн
  • Јиргенсторф
  • Ној Јиргенсторф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]