Тостерглопе

Координати: 53°13′0″N 10°49′0″E / 53.21667° СГШ; 10.81667° ИГД / 53.21667; 10.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тостерглопе
Велепоседничка куќа во Тостерглопе
Велепоседничка куќа во Тостерглопе
Велепоседничка куќа во Тостерглопе
Грб на Тостерглопе
Тостерглопе во рамките на Германија
Тостерглопе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Даленбург
Месни единици 4
Градоначалник Херман Зауке
Основни податоци
Површина 19,53 км2
Надм. височина 80 м
Население 620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21371
Повик. бр. 05851, 05853
Портал www.tosterglope.de/
Местоположба на Тостерглопе во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 10°49′0″E / 53.21667° СГШ; 10.81667° ИГД / 53.21667; 10.81667

Тостерглопе (германски: Tosterglope) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тостерглопе се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Тостерглопе се состои од следниве единици:

  • Гут Хорндорф
  • Келинген
  • Тостерглопе
  • Фенчау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]