Бојце

Координати: 53°09′0″N 10°45′0″E / 53.15000° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.15000; 10.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојце
Бојце во рамките на Германија
Бојце
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Даленбург
Градоначалник Удо Штаке
Основни податоци
Површина 25,41 км2
Надм. височина 61 м
Население 368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21368
Повик. бр. 05851
Местоположба на Бојце во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°09′0″N 10°45′0″E / 53.15000° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.15000; 10.75000

Бојце (германски: Boitze) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бојце се наоѓа во западниот дел на Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Бојце се состои од следниве единици:

  • Андорф
  • Бојце
  • Фладен
  • Гут-Хорн
  • Нецендорф
  • Зедорф
  • Финдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]