Кирхгелерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирхгелерзен
Селската црква во Кирхгелерзен
Селската црква во Кирхгелерзен
Грб на Кирхгелерзен
Кирхгелерзен is located in Германија
Кирхгелерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Гелерзен
Градоначалник Јирген Хеферман (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,99 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.534 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21394
Повик. бр. 04135
Портал www.kirchgellersen.de
Местоположба на Кирхгелерзен во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°14′0″N 10°18′0″E / 53.23333° СГШ; 10.30000° ИГД / 53.23333; 10.30000Координати: 53°14′0″N 10°18′0″E / 53.23333° СГШ; 10.30000° ИГД / 53.23333; 10.30000

Кирхгелерзен (германски: Kirchgellersen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кирхгелерзен се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Елбхеен-Вендланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]