Прејди на содржината

Мелбек (Долна Саксонија)

Координати: 53°10′48″N 10°24′0″E / 53.18000° СГШ; 10.40000° ИГД / 53.18000; 10.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелбек (Долна Саксонија)
Нова населба во близина на Мелбек
Нова населба во близина на Мелбек
Нова населба во близина на Мелбек
Грб на Мелбек (Долна Саксонија)
Мелбек (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Мелбек (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Илменау
Градоначалник Клаус Хибнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,17 км2
Надм. височина 21 м
Население 3.346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21406
Повик. бр. 04134
Портал Website der Samtgemeinde
Местоположба на Мелбек (Долна Саксонија) во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°10′48″N 10°24′0″E / 53.18000° СГШ; 10.40000° ИГД / 53.18000; 10.40000

Мелбек (германски: Melbeck) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Илменау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]