Фегелзен

Координати: 53°16′5″N 10°21′3″E / 53.26806° СГШ; 10.35083° ИГД / 53.26806; 10.35083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фегелзен
Грб на Фегелзен
Фегелзен во рамките на Германија
Фегелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Градоначалник Зилке Роге (СДП)
Основни податоци
Површина 8,26 км2
Надм. височина 23 м
Население 2.419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 293 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21360 (претходно: 2121)
Повик. бр. 04131
Портал Samtgemeinde Bardowick
Местоположба на Фегелзен во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°16′5″N 10°21′3″E / 53.26806° СГШ; 10.35083° ИГД / 53.26806; 10.35083

Фегелзен (германски: Vögelsen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фегелзен се наоѓа околу 5 километри северозападно од окружниот град Линебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]