Хонсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хонсторф
Основното училиште во Хонсторф
Основното училиште во Хонсторф
Основното училиште во Хонсторф
Грб на Хонсторф
Хонсторф во рамките на Германија
Хонсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Месни единици 2
Градоначалник Андре Фајт (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,22 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.364 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 231 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21522
Повик. бр. 04139
Портал Samtgemeinde Scharnebeck
Местоположба на Хонсторф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 10°33′0″E / 53.36667° СГШ; 10.55000° ИГД / 53.36667; 10.55000Координати: 53°22′0″N 10°33′0″E / 53.36667° СГШ; 10.55000° ИГД / 53.36667; 10.55000

Хонсторф (германски: Hohnstorf; службено позната како Хонсторф (Елба)) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хонсторф се наоѓа на левиот брег на Елба, западно од биосферниот резерват Долносаксонски Елбталауе, спроти стариот бродски град Лауенбург на Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хонсторф е составена од следниве места:

  • Хонсторф
  • Засендорф
  • Булендорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]