Артленбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артленбург
Поглед на Артленбург
Поглед на Артленбург
Грб на Артленбург
Артленбург is located in Германија
Артленбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Градоначалник Ролф Твестен (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,85 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.707 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21380
Повик. бр. 04139
Портал Website der Samtgemeinde
Местоположба на Артленбург во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°22′31″N 10°29′21″E / 53.37528° СГШ; 10.48917° ИГД / 53.37528; 10.48917Координати: 53°22′31″N 10°29′21″E / 53.37528° СГШ; 10.48917° ИГД / 53.37528; 10.48917

Артленбург (германски: Artlenburg) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Артленбург се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен. Во нејзина близина се спојува Страничниот канал на Елба во реката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]