Адендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адендорф
Црквата во Адендорф
Црквата во Адендорф
Грб на Адендорф
Адендорф is located in Германија
Адендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Месни единици 4
Градоначалник Томас Мак (СДП)
Основни податоци
Површина 16,08 км2
Надм. височина 23 м
Население 10.890 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 677 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21365
Повик. бр. 04131
Портал www.adendorf.de
Местоположба на Адендорф во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°17′0″N 10°27′0″E / 53.28333° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.28333; 10.45000Координати: 53°17′0″N 10°27′0″E / 53.28333° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.28333; 10.45000

Адендорф (германски: Adendorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Адендорф се наоѓа помеѓу реката Илменау и Страничниот канал на Елба, околу десет километри јужно од самата Елба.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Бардовик на запад, Бритлинген на север, Шарнебек на исток и градот Линебург на југ.

Партнерства[уреди | уреди извор]

Адендорф има воспоставено партнерства со следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]