Ехем

Координати: 53°19′0″N 10°32′0″E / 53.31667° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.31667; 10.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ехем
Селската црква во Ехем
Селската црква во Ехем
Селската црква во Ехем
Грб на Ехем
Ехем во рамките на Германија
Ехем
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Градоначалник Штефен Шмитер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,72 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.061 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21379
Повик. бр. 04139
Портал www.echem.de
Местоположба на Ехем во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 10°32′0″E / 53.31667° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.31667; 10.53333

Ехем (германски: Echem) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ехем се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]