Хандорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хандорф
Ветерница во Хандорц
Ветерница во Хандорц
Ветерница во Хандорц
Грб на Хандорф
Хандорф во рамките на Германија
Хандорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Градоначалник Јерг Мајер (СПД)
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 3 м
Население 2.105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 216 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21447
Повик. бр. 04133
Местоположба на Хандорф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 10°20′0″E / 53.35000° СГШ; 10.33333° ИГД / 53.35000; 10.33333Координати: 53°21′0″N 10°20′0″E / 53.35000° СГШ; 10.33333° ИГД / 53.35000; 10.33333

Хандорф (германски: Handorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во североисточниот дел на покраината Долна Саксонија, помеѓу градовите Линебург и Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]