Далем (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Далем
Грб на Далем
Далем is located in Германија
Далем
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Даленбург
Месни единици 4
Градоначалник Елке Алерс (независен)
Основни податоци
Површина 16,99 км2
Надм. височина 54 м
Население 626 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21368
Повик. бр. 05851, 05854
Местоположба на Далем во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°12′0″N 10°45′0″E / 53.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.20000; 10.75000Координати: 53°12′0″N 10°45′0″E / 53.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.20000; 10.75000

Далем (германски: Dahlem) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нарендорф се наоѓа во западниот дел на Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Далем се состои од следниве единици:

  • Далем
  • Хармсторф
  • Кесторф
  • Маринау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]