Зодерсторф

Координати: 53°09′0″N 10°09′0″E / 53.15000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.15000; 10.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зодерсторф
Селската црква во Равен
Селската црква во Равен
Селската црква во Равен
Грб на Зодерсторф
Зодерсторф во рамките на Германија
Зодерсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Амелингхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Роланд Валтерајт
Основни податоци
Површина 35,86 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.465 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21388
Повик. бр. 04132
Портал Gemeinde Soderstorf
Местоположба на Зодерсторф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°09′0″N 10°09′0″E / 53.15000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.15000; 10.15000

Зодерсторф (германски: Soderstorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Во негова близина се наоѓаат истоимените праисториски гробишта наречени „Некропола Зодерсторф“.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зодерсторф се наоѓа на реката Луе, во средината на природниот парк Линебуршко Поле.

До општинската реформа во 1972 година постоеле општините Равен, Ролфсен и Зодерсторф. Оттогаш, општината била придодадена кон општинската заедница Залцхаузен и со тоа кон округот Харбург. Во 1974 година по силни протести била повторно вратена на округот Линебург и оттогаш припаѓа на општинската заедница Амелингхаузен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зодерсторф се состои од следниве единици:

  • Зодерсторф
  • Равен
  • Ролфсен
  • Швиндебек
  • Тансен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]