Бецендорф (Долна Саксонија)

Координати: 53°08′0″N 10°19′0″E / 53.13333° СГШ; 10.31667° ИГД / 53.13333; 10.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бецендорф (Долна Саксонија)
Селската црква „Св. Петар и Павле“ во Бецендорф
Селската црква „Св. Петар и Павле“ во Бецендорф
Селската црква „Св. Петар и Павле“ во Бецендорф
Грб на Бецендорф (Долна Саксонија)
Бецендорф (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Бецендорф (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Амелингхаузен
Месни единици 4
Градоначалник Винфрид Геперт
Основни податоци
Површина 32,71 км2
Надм. височина 70 м
Население 1.130 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21386
Повик. бр. 04138
Местоположба на Бецендорф (Долна Саксонија) во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°08′0″N 10°19′0″E / 53.13333° СГШ; 10.31667° ИГД / 53.13333; 10.31667

Бецендорф (германски: Betzendorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бецендорф се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Брег на Елба Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Бецендорф се состои од следниве единици:

  • Бецендорф
  • Дрегенниндорф
  • Глизинген
  • Телмер
  • Холтдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]