Вендиш Еверн

Координати: 53°13′0″N 10°28′0″E / 53.21667° СГШ; 10.46667° ИГД / 53.21667; 10.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вендиш Еверн
Спомен-камен за капитулацијата на ридот Тимелоберг
Спомен-камен за капитулацијата на ридот Тимелоберг
Спомен-камен за капитулацијата на ридот Тимелоберг
Грб на Вендиш Еверн
Вендиш Еверн во рамките на Германија
Вендиш Еверн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Месни единици 5
Градоначалник Клеменс Ледер (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,9 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.789 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21403
Повик. бр. 04131
Местоположба на Вендиш Еверн во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 10°28′0″E / 53.21667° СГШ; 10.46667° ИГД / 53.21667; 10.46667

Вендиш Еверн (германски: Wendisch Evern) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вендиш Еверн се состои од следниве единици:

  • Гексе
  • Вендиш

Исто така, кон нејзе припаѓаат манастирскиот дворец Вилердинг.

Историја[уреди | уреди извор]

На 4 мај 1945 година на ридот Тимелоберг, германска делегација под водство на Ханс-Георг фон Фридебург потпишала документ во присуство на британскиот фелдмаршал Бернард Монтгомери за неусловно предавање на трите германски армии во Северозападна Германија. Ова стапило на сила на 5 мај во 7 часот. Со потпишувањето на договорот, Втората светска војна завршила во овој дел на Германија.[2]

По војната бил подигнат споменик од Британците на „Победничкиот рид“, како што го нарекувале. Споменикот бил изваден во 1958 година и повторно поставен во Кралската воена академија Зандхурст. Денес, местото е воена област и не е пристапно. Во 1995 година бил поставен друг споменик, надвор од таа зона.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Helmut C. Pless: Lüneburg 45 Verlag Landeszeitung Lüneburg, 1982
  3. Grube, Michael (2005-04-05). „4. Mai 1945 - Kapitulation auf dem Timeloberg bei Lüneburg“ (германски). Посетено на 2008-05-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]