Вестергелерзен

Координати: 53°14′0″N 10°15′0″E / 53.23333° СГШ; 10.25000° ИГД / 53.23333; 10.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестергелерзен
Гробиштата во Вестергелерзен
Гробиштата во Вестергелерзен
Гробиштата во Вестергелерзен
Грб на Вестергелерзен
Вестергелерзен во рамките на Германија
Вестергелерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Гелерзен
Градоначалник Екхард Дитмер (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,38 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21394
Повик. бр. 04135
Портал www.westergellersen.de
Местоположба на Вестергелерзен во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 10°15′0″E / 53.23333° СГШ; 10.25000° ИГД / 53.23333; 10.25000

Вестергелерзен (германски: Westergellersen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вестергелерзен се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Елбхеен-Вендланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]