Бритлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бритлинген
Грб на Бритлинген
Бритлинген is located in Германија
Бритлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Месни единици 3
Градоначалник Хелмут Ковалик (СДП)
Основни податоци
Површина 19,73 км2
Надм. височина 4 м
Население 3.550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21382
Повик. бр. 04133
Портал www.brietlingen.de/
Местоположба на Бритлинген во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°20′0″N 10°27′0″E / 53.33333° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.33333; 10.45000Координати: 53°20′0″N 10°27′0″E / 53.33333° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.33333; 10.45000

Бритлинген (германски: Brietlingen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бритлинген се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен и околу 10 километри североисточно од окружниот град Линебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Бритлинген е составена од следниве места:

  • Бритлинген
  • Лидерсхаузен
  • Морбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]