Барнштет (Долна Саксонија)

Координати: 53°08′15″N 10°22′24″E / 53.13750° СГШ; 10.37333° ИГД / 53.13750; 10.37333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барнштет (Долна Саксонија)
Црква во Барнштет
Црква во Барнштет
Црква во Барнштет
Грб на Барнштет (Долна Саксонија)
Барнштет (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Барнштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Илменау
Градоначалник Рандолф фон Есторф
Основни податоци
Површина 19,71 км2
Надм. височина 49 м
Население 753 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21406
Повик. бр. 04134
Портал Barnstedt
Местоположба на Барнштет (Долна Саксонија) во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°08′15″N 10°22′24″E / 53.13750° СГШ; 10.37333° ИГД / 53.13750; 10.37333

Барнштет (германски: Barnstedt) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Барнштет има помалку од 20 км2. Повеќе од половина од оваа површина се обработливи површини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]