Мехтерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехтерзен
Венец на влезот од Мехтерзен
Венец на влезот од Мехтерзен
Венец на влезот од Мехтерзен
Грб на Мехтерзен
Мехтерзен во рамките на Германија
Мехтерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Градоначалник Уве Луман (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,42 км2
Надм. височина 15 м
Население 688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21358
Повик. бр. 04178
Местоположба на Мехтерзен во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°17′0″N 10°19′0″E / 53.28333° СГШ; 10.31667° ИГД / 53.28333; 10.31667Координати: 53°17′0″N 10°19′0″E / 53.28333° СГШ; 10.31667° ИГД / 53.28333; 10.31667

Мехтерзен (германски: Mechtersen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мехтерзен се наоѓа јужно од Елба, северно од Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со општините Радбрух, Фегелзен, Репенштет, Кирхгелерзен и ексклавата Дахтмисер Брух на Репенштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]