Олдендорф (Луе)

Координати: 53°09′0″N 10°13′0″E / 53.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.15000; 10.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олдендорф (Луе)
Воденица во Олдендорф
Воденица во Олдендорф
Воденица во Олдендорф
Грб на Олдендорф (Луе)
Олдендорф (Луе) во рамките на Германија
Олдендорф (Луе)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Амелингхаузен
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Рунд
Основни податоци
Површина 32,69 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.043 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21385
Повик. бр. 04132
Портал oldendorf-luhe.de
Местоположба на Олдендорф (Луе) во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°09′0″N 10°13′0″E / 53.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.15000; 10.21667

Олдендорф (Луе) (германски: Oldendorf (Luhe)) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Во негова близина се наоѓаат истоимените неолитски гробишта наречени „Олдендорфски гробишта“, кои се добро зачувани.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Олдендорф се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Брег на Елба Дравен, сместен на реката Луе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Олдендорф се состои од следниве единици:

  • Олдендорф/Луе
  • Воленбител
  • Марксен ам Берге
  • Вецен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]