Барендорф

Координати: 53°13′28″N 10°31′14″E / 53.22444° СГШ; 10.52056° ИГД / 53.22444; 10.52056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барендорф
Црква во Барендорф, посветена на Свети Матеј
Црква во Барендорф, посветена на Свети Матеј
Црква во Барендорф, посветена на Свети Матеј
Грб на Барендорф
Барендорф во рамките на Германија
Барендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Градоначалник Кај Бенсон
Основни податоци
Површина 9,24 км2
Надм. височина 74 м
Население 2.463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 267 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21397
Повик. бр. 04137
Портал www.barendorf.info
Местоположба на Барендорф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°13′28″N 10°31′14″E / 53.22444° СГШ; 10.52056° ИГД / 53.22444; 10.52056

Барендорф (германски: Barendorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претстатвува административно седиште на општинската заедница Остхајде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Барендорф се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]