Даленбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даленбург
Црквата „Св. Јован“ во Даленбург
Црквата „Св. Јован“ во Даленбург
Грб на Даленбург
Даленбург is located in Германија
Даленбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Даленбург
Градоначалник Кристине Хаут (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,85 км2
Надм. височина 42 м
Население 3.295 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21368
Повик. бр. 05851
Портал Општинската заедница
Местоположба на Даленбург во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°11′0″N 10°45′0″E / 53.18333° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.18333; 10.75000Координати: 53°11′0″N 10°45′0″E / 53.18333° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.18333; 10.75000

Даленбург (германски: Dahlenburg) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 25 километри источно од окружниот град Линебург.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Даленбург се наоѓа во западниот дел на Природниот парк Елбхеен-Вендланд, сместен на вливот на устието на Неце, Калберла и Штрахау.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]