Радбрух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радбрух
Грб на Радбрух
Радбрух is located in Германија
Радбрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Градоначалник Ролф Земрок (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,54 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.217 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21449
Повик. бр. 04178
Местоположба на Радбрух во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°19′0″N 10°17′0″E / 53.31667° СГШ; 10.28333° ИГД / 53.31667; 10.28333Координати: 53°19′0″N 10°17′0″E / 53.31667° СГШ; 10.28333° ИГД / 53.31667; 10.28333

Радбрух (германски: Radbruch) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]