Прејди на содржината

Нарендорф

Координати: 53°11′0″N 10°49′0″E / 53.18333° СГШ; 10.81667° ИГД / 53.18333; 10.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарендорф
Воденица Тангзел
Воденица Тангзел
Воденица Тангзел
Грб на Нарендорф
Нарендорф во рамките на Германија
Нарендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Даленбург
Градоначалник Уве Мајер
Основни податоци
Површина 44,04 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.239 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21369
Повик. бр. 05851, 05853, 05855
Местоположба на Нарендорф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°11′0″N 10°49′0″E / 53.18333° СГШ; 10.81667° ИГД / 53.18333; 10.81667

Нарендорф (германски: Nahrendorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нарендорф се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Нарендорф се состои од следниве единици:

 • Брезе
 • Ајхдорф
 • Ковал
 • Либен
 • Мојслинген
 • Миклинген
 • Нештал
 • Ниперфиц
 • Нидлиц
 • Олдендорф на Герде
 • Помојсел
 • Ретен
 • Зишендорф
 • Тангзел

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]