Дојч Еверн

Координати: 53°12′0″N 10°26′0″E / 53.20000° СГШ; 10.43333° ИГД / 53.20000; 10.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дојч Еверн
Црква „Св. Мартин“ во Дојч Еверн
Црква „Св. Мартин“ во Дојч Еверн
Црква „Св. Мартин“ во Дојч Еверн
Грб на Дојч Еверн
Дојч Еверн во рамките на Германија
Дојч Еверн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Илменау
Градоначалник Улрике Валтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,16 км2
Надм. височина 31 м
Население 3.734 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 335 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21407
Повик. бр. 04131
Местоположба на Дојч Еверн во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°12′0″N 10°26′0″E / 53.20000° СГШ; 10.43333° ИГД / 53.20000; 10.43333

Дојч Еверн (германски: Deutsch Evern) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дојч Еверн се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Елбхеен-Вендланд, сместен на реката Илменау/

Општината претставува југоисточно предградие на градот Линебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]