Илменау (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илменау
Bad Bevensen - Brückenstraße - Ilmenau 03 ies.jpg
Реката во Бад Бевензен
Место Германија, Долна Саксонија
Должина 109 км [1]
Потекло спојување на реките Гердау и Штедерау во Илцен
52°56′52″ N; 10°33′13″ E / 52.947639° СГШ; 10.553681° ИГД / 52.947639; 10.553681Координати: 52°56′52″ N; 10°33′13″ E / 52.947639° СГШ; 10.553681° ИГД / 52.947639; 10.553681
Висина на изворот 35 м над мор. ниво 
(Гердау 70 м., Штедерау 66 м.)
Утока кај Винзен (Луе) во Елба
53°23′44″ N; 10°10′25″ E / 53.395417° СГШ; 10.173611° ИГД / 53.395417; 10.173611
Висина на утоката 2 м над мор. ниво
Спуст 33 м
Слив Елба
Одлив Елба → Северно Море
Слив 2.984 км² [1]
Десни притоки Виперау, Ребелбах, Вобек, Фиренбах, Диксбах, Неце-Канал, Неце, Илауграбен
Леви притоки Биненбителер Миленбах, Барнштет Мелбекер Бах, Хазенбургер Миленбах, Луе
Помали градови Илцен, Линебург, Винзен (Луе)
Паланки Бад Бевензен
Села Бардовик, Биненбител, Емендорф, Мелбек, Дојч Еферн, Јелмшторф, Виторф, Драге
Пловност 28,84 км

Илменау (германски: Ilmenau) — река јужно од градот Хамбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Илменау настанува во Линебуршкото Поле, јужно од Илцен, со спојување на реките Гердау и Штедерау во местото Ферсен, дел од градот Илцен. Претставува лева притока на Елба близу градот Винзен (Луе).

Илменау е долга 121 километар, вклучувајќи ја и должината на реката Штедерау. Најголемите градови долж Илменау се Илцен и Линебург.

Градот Илменау во сојузната покраина Тирингија не е долж текот на оваа река, туку на реката Илм.

Реката е пловна, но е малку искористена во тој поглед.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 NLWKN: Ilmenausperrwerk, Wasserwirtschaftliche Daten (abgerufen am 26. Januar 2014); Hinweis: Das Ilmenausperrwerk liegt 300 Meter oberhalb der Mündung; damit repräsentieren dessen Daten hinreichend die des Flusses insgesamt.
  2. Co, Kurt.Frey &. „Ilmenau River / Illmenau Canal | Germany | european-waterways.eu: Description of waters, Facilities, Travel Information“. www.european-waterways.eu. Архивирано од изворникот на 2016-07-31. Посетено на 2016-12-03.