Илм (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илм
Ilm
Илм низводно од Лангенвизен
Место Тирингија, Германија
Должина 134,2dep1 [1]
Уршпрунг спојување на Ленгвиц и Фрајбах
Висина на изворот околу 600 м над м.н. 
(950 м (Фрајбах); 750 м (Ленгвиц))
Утока во Зале кај Гросхеринген
Висина на утоката околу 120 м над м.н.
Спуст ~ 480 м
Слив Елба
Одлив Зале → Елба → Северно Море
Слив 1042,7dep1
Истек
со Нидертребра мерило
Рекордно низок:     570 л/с (во 29.07.1934)
Просечен низок:    1,62 м³/с
Просечен среден:   5,90 м³/с
Просечен висок: 40,6 м³/с
Рекордно висок:   105 м³/с (во 14.04.1994)
Десни притоки Шорте, Волрозе, Дојбе, Шварца, Магдел, Ленштетер Бах, Хересенер Бах, Утенбах
Леви притоки Крумбах, Тондорфбах, Генгстбах, Пфифелбах, Емзенбах
Помали градови Илменау, Вајмар, Аполда
Паланки Лангевизен, Штатилм, Кранихфелд, Бад Берка, Бад Зулца
Население во сливот околу 185.000

Илм (германски: Ilm) — река долга 134,2 километри во Тирингија, Германија. Таа е лева притока на Зале, во која се влева во Гросхеринген, близу Бад Кезен.

Градови долж Илм се Илменау, Штатилм, Кранихфелд, Бад Берка, Вајмар, Аполда и Бад Зулца.

Во речната долина на Илм се наоѓа сојузниот автопат Б87 од Илменау до Лајпциг и двете железници: Тириншката железница помеѓу Гросхеринген и Вајмар и Илмската железница (Ilmbahn) помеѓу Кранихфелд и Вајмар. Дел од брзата железница Нирнберг-Ерфурт исто така е изградена во горниот дел на долината близу Илменау.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flusslängen nach Geopfaden