Лангевизен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангевизен
Место во Илменау
Поглед на градот од Книберг
Поглед на градот од Книберг
Грб на Лангевизен
Лангевизен is located in Германија
Лангевизен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Илменау
Место единици 2
Основни податоци
Површина 27,51 км2
Надм. височина 454 м
Население 3.057  (31 декември 2018)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98704
Повик. бр. 03677
Портал www.langewiesen.de
Координати 50°40′18″N 10°58′28″E / 50.67167° СГШ; 10.97444° ИГД / 50.67167; 10.97444Координати: 50°40′18″N 10°58′28″E / 50.67167° СГШ; 10.97444° ИГД / 50.67167; 10.97444

Лангевизен (германски: Langewiesen) — поранешен град и општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Илм, на североисточниот раб од Тириншката Шума, околу 2 километри југоисточно од Илменау.

Лангевизен е едно од најстарите места во околината и во 1855 година, заедно со Герен и Гросбрајтенбах, добил градски права. Местото низ годините останало релативно мало, но од 1880 година со индустријализацијата се развило со бројни мануфактури и мали фабрики. Од политичките протести во 1990 година, Лангевизен доживеал процес на субурбанизација, поради близината на поголемиот град Илменау и Техничкиот универзитет, чиј кампус се наоѓа на границата. Од 1994 година селото Ереншток припаѓа на Лангевизен.

Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Илменау, каде бил припоен со административната реформа.

Географија[уреди | уреди извор]

Лангевизен се наоѓа во долина на Илм на североисточниот раб од Тириншката Шума. Градот се протега во насока запад-исток во долина на височина од околу 450 метри.

Највисока точка во градското подрачје е 808 метри близу Драјхеренштајн. Покрај Илм, во градското подрачје се наоѓаат и реките Шорте, Шобзе и Ломе.

Голем дел од градското подрачје е шума.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]