Гросбрајтенбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросбрајтенбах
Грб на Гросбрајтенбах
Гросбрајтенбах is located in Германија
Гросбрајтенбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гросбрајтенбах
Градоначалник Петра Ендерс
Основни податоци
Површина 19,62 км2
Надм. височина 630 м
Население 2.786  (31 декември 2006)
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.stadt-grossbreitenbach.de
Местоположба на градот Гросбрајтенбах во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°34′58″N 11°0′38″E / 50.58278° N; 11.01056° E / 50.58278; 11.01056Координати: 50°34′58″N 11°0′38″E / 50.58278° N; 11.01056° E / 50.58278; 11.01056

Гросбрајтенбах (германски: Großbreitenbach) — град во округот Илм, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри југоисточно од Илменау.

Наводи[уреди | уреди извор]