Гросбрајтенбах (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гросбрајтенбах (германски: Großbreitenbach) — општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гросбрајтенбах.

Општинската заедница Гросбрајтенбах се состои од следниве општини:

  1. Алтенфелд
  2. Белен
  3. Фридерсдорф
  4. Гилерсдорф
  5. Гросбрајтенбах
  6. Вилденшпринг

Координати: 50°34′58″N 11°00′38″E / 50.58278° СГШ; 11.01056° ИГД / 50.58278; 11.01056