Фридерсдорф (Тирингија)

Координати: 50°36′16″N 11°2′8″E / 50.60444° СГШ; 11.03556° ИГД / 50.60444; 11.03556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридерсдорф
Место во Гросбрајтенбах
Средиштето на Фридерсдорф
Средиштето на Фридерсдорф
Средиштето на Фридерсдорф
Грб на Фридерсдорф
Фридерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Фридерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 3,11 км2
Надм. височина 570 м
Население 195  (31 декември 2017)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.vg-grossbreitenbach.de
Координати 50°36′16″N 11°2′8″E / 50.60444° СГШ; 11.03556° ИГД / 50.60444; 11.03556

Фридерсдорф (германски: Friedersdorf) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Западно од општината се наоѓа Лангер Берг со височина од 808 метри, додека источно се протега долината на Шварца. Фридерсдорф претставувала најмала општина во округот Илм.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, надесно, општината се граничи со Хершдорф, Вилмерсдорф, Вилденшпринг, Белен, Гросбрајтенбах и Гилерсдорф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]