Гилерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилерсдорф
Грб на Гилерсдорф
Гилерсдорф is located in Германија
Гилерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гросбрајтенбах
Градоначалник Алфред Хауфе
Основни податоци
Површина 3,84 км2
Надм. височина 660 м
Население 321  (31 декември 2006)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.vg-grossbreitenbach.de
Местоположба на Гилерсдорф во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°36′23″N 11°1′1″E / 50.60639° СГШ; 11.01694° ИГД / 50.60639; 11.01694Координати: 50°36′23″N 11°1′1″E / 50.60639° СГШ; 11.01694° ИГД / 50.60639; 11.01694

Гилерсдорф (германски: Gillersdorf) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]