Шварцатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шварцатал

Schwarzatal

Железничката станица Меленбах-Гласбах на линијата Шварцатал
Железничката станица Меленбах-Гласбах на линијата Шварцатал
Железничката станица Меленбах-Гласбах на линијата Шварцатал
Грб на Шварцатал
Шварцатал во рамките на Германија
Шварцатал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Шварцатал
Градски единици 9
Градоначалник Катрин Кројпнер (независен)
Основни податоци
Површина 25,98 км2
Надм. височина 670 м
Население 3.504 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF, RU
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.stadt-schwarzatal.com
Местоположба на градот Шварцатал во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°35′0″N 11°09′0″E / 50.58333° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.58333; 11.15000Координати: 50°35′0″N 11°09′0″E / 50.58333° СГШ; 11.15000° ИГД / 50.58333; 11.15000

Шварцатал (германски: Schwarzatal) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот го добил своето име по долината на реката Шварца.

Била создадена на 1 јануари 2019 година со спојување на поранешните општини Меленбах-Гласбах, Мојзелбах-Шварцмиле и Обервајсбах.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Шварцатал се граничи со следниве градови и општини (почнувајќи на север, надесно): Кенигзе, Унтервајсбах, Десбах, Курсдорф, Кацхите и Гросбрајтенбах (округ Илм).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот се состои од следниве единици:

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Шварцатал се состои од 16 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партии / Листи Места Удел
Слободни гласачи 6 39,0 %
SPD / слободна листа 4 22,4 %
Противпожарна бригада Шварцатал 3 18,9 %
CDU 2 14,5 %
Die Linke 1 05,2 %
Вкупно 16 100 %
Излезност: 69,9 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Прва градоначалничка на градот Шварцатал е Катрин Кројпнер (независна, поддржана од слободните гласачи, SPD, Противпожарната бригада Шварцатал и Левица).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.
  3. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Bürgermeisterwahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]