Мојра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мојра
Поглед на Мојра
Поглед на Мојра
Грб на Мојра
Мојра is located in Германија
Мојра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Катрин Амберг (независен)
Основни податоци
Површина 12,67 км2
Надм. височина 550 м
Население 404 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036701
Портал www.meura.de
Местоположба на Мојра во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°34′0″N 11°11′0″E / 50.56667° СГШ; 11.18333° ИГД / 50.56667; 11.18333Координати: 50°34′0″N 11°11′0″E / 50.56667° СГШ; 11.18333° ИГД / 50.56667; 11.18333

Мојра (германски: Meura) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Мојра се наоѓа во Тириншките Шкрилни Планини, на височина помеѓу 500 и 700 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]