Мојзелбах-Шварцмиле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојзелбах-Шварцмиле
Место во Шварцатал
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Мојзелбах-Шварцмиле
Мојзелбах-Шварцмиле во рамките на Германија
Мојзелбах-Шварцмиле
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Шварцатал
Место единици 2
Основни податоци
Површина 7,52 км2
Надм. височина 560 м
Население 1.030  (31 декември 2018)
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036705
Портал www.meuselbach.de
Координати 50°34′12″N 11°5′22″E / 50.57000° СГШ; 11.08944° ИГД / 50.57000; 11.08944Координати: 50°34′12″N 11°5′22″E / 50.57000° СГШ; 11.08944° ИГД / 50.57000; 11.08944

Мојзелбах-Шварцмиле (германски: Meuselbach-Schwarzmühle) — поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Шварцатал.

Географија[уреди | уреди извор]

Мојзелбах се наоѓа на висорамнина, на источниот раб од долината на Шварца, во северниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општината се граничела со местава (почнувајќи од север, надесно): Меленбах-Гласбах, Обервајсбах, Курсдорф, Кацхите, Гросбрајтенбах, Белен и Вилденшпринг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината била составена од следниве единици:

  • Мојзелбах
  • Шварцмиле

Надворешни врски[уреди | уреди извор]