Белен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белен
Грб на Белен
Белен (Тирингија) is located in Германија
Белен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гросбрајтенбах
Градоначалник Рајнхард Краних (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,16 км2
Надм. височина 619 м
Население 537 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.boehlen.de
Местоположба на Белен во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°35′16″N 11°2′36″E / 50.58778° N; 11.04333° E / 50.58778; 11.04333Координати: 50°35′16″N 11°2′36″E / 50.58778° N; 11.04333° E / 50.58778; 11.04333

Белен (германски: Böhlen) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)