Меленбах-Гласбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меленбах-Гласбах
Грб на Меленбах-Гласбах
Меленбах-Гласбах is located in Германија
Меленбах-Гласбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Митлерес Шварцатал
Месни единици 5
Градоначалник Петер Перл
Основни податоци
Површина 8,71 км2
Надм. височина 370 м
Население 1.147  (31 декември 2006)
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036705
Местоположба на Меленбах-Гласбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°35′41″N 11°7′11″E / 50.59472° СГШ; 11.11972° ИГД / 50.59472; 11.11972Координати: 50°35′41″N 11°7′11″E / 50.59472° СГШ; 11.11972° ИГД / 50.59472; 11.11972

Меленбах-Гласбах (германски: Mellenbach-Glasbach) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]