Унтервајсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтервајсбах
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Унтервајсбах
Унтервајсбах во рамките на Германија
Унтервајсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 4
Градоначалник Штефен Гинтер
Основни податоци
Површина 13,21 км2
Надм. височина 328 м
Население 763 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036730
Портал www.unterweissbach.de
Местоположба на Унтервајсбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°37′0″N 11°10′59″E / 50.61667° СГШ; 11.18306° ИГД / 50.61667; 11.18306Координати: 50°37′0″N 11°10′59″E / 50.61667° СГШ; 11.18306° ИГД / 50.61667; 11.18306

Унтервајсбах (германски: Unterweißbach) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Унтервајсбах се протега три километри во долината на Лихте. Во јужниот дел на општината се наоѓа третото најголемо езеро во Тирингија, Лајбис-Лихте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Унтервајсбах се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Зицендорф, Дешниц, Рорбах, Мојра, Нојхаус на Ренвег, Десбах, Шварцатал и Кенигзе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Унтервајсбах припаѓаат местата:

  • Блеххамер
  • Манкенбахсмиле
  • Ној-Лајбис
  • Квелиц
  • Унтервајсбах

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]